bojovky

jujutsufasttacfitkaleidoskop

Občasník Bojovky.info

Kalendář událostí

srpen 2020
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Fotogalerie

Videogalerie

Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013 Antibully a CATS seminář v Roztokách u Prahy - 27.04.2013
Duration: 77
Date: June 5, 2014
Views: 812
Roztocký Drsoň Junior (2015) Roztocký Drsoň Junior (2015)
Duration: 200
Date: September 15, 2015
Views: 268
Roztocký Drsoň Junior (2016) Roztocký Drsoň Junior (2016)
Duration: 385
Date: October 10, 2016
Views: 226

Nejnovější články na portálu Bojovky.info

 • Zachrčet si

  Jak jsem psal v minulém povídání, tento rok patří technikám přežití. Podařilo se mi sehnat člověka, který patří mezi absolutní špičku v české armádě a já jsem obrovsky vděčný za dalších 5 podobných bláznů…ehmmm nadšence…kteří se rozhodli do toho jít se mnou a zúčastnit se cyklu instruktorských kurzů výuky technik přežití.

  Číst dál...  
 • Předsevzetí a kurz přežití

  Již před mnoha lety jsem si řekl, že budu vždy jeden rok věnovat rozvoji nějakým dovednostem, které buď neumím, anebo kterých se obávám. Takže to byl například běh/chůze naboso (o tomto tématu jsem pak napsal hafo článků, z nichž jeden například zde).

  Číst dál...  
 • Příchod Jujutsu do Velké Británie 5

  Jujutsu kluby Taniho a Uyenishiho byly podporovány Williamem Bankierem a jeho Health and Strength League. A jak jsme si řekli v minulém díle, Uyenishi v roce 1906 opustil Anglii a dojo přenechal svému studentovi Williamu Garrudovi.

  Číst dál...  
 • Příchod Jujutsu do Velké Británie 4

  V květnu roku 1906 připlouvá do Anglie Gunji Koizumi, kde si hned našel práci jako hlavní instruktor ve škole Kara Ashikagy ve městě Liverpool. Jak tvrdí tehdejší inzeráty, Ashikaga učil Yoshimosa ryu jujutsu. Podle všeho však jak Kara Ashikaga, tak i Yoshimosa ryu byly vymyšlené. Později se ukázalo, že Kara Ashikaga byl ve skutečnosti jakýsi Mr.Thomas, který ani neměl vlastní dojo a proto provozoval pouze korespondenční jujutsu kurz. Gunji se mu snažil pomoci, ale trvalo to jen dva měsíce, než Mr.Thomas usoudil, že finančně to asi nebude úplně zlatý důl a svůj korespondenční kurz ukončil. Tony Wolf dále zjistil, že celý korespondenční kurz Mr.Thomase byl patrně postaven na knize Harry Hall Skinnera z roku 1904 Jiu-jitsu: A comprehensive and Copiously Illustrated Treatise on the Wonderful Japanese Method of Attack nad Self Defense.

  Číst dál...  
 • Příchod Jujutsu do Velké Británie 3

  Pravděpodobně vůbec první ukázka jujutsu na půdě Velké Británie proběhla v roce 1892, když Takashima Shidachi (Yoshin ryu jujutsu) začal dávat jujutsu lekce v Japonské společnosti se sídlem v Londýně. Součástí jeho praktických ukázek (ve společenském obleku) byl i jeho student Daigoro Goh, který byl zároveň i kancléřem japonského konzulátu a sekretářem Japonské společnosti.

  Další zmínku o jujutsu nalezneme v publikaci The Idler (Povaleč / Lenoch) z roku 1892, kde je popsán souboj mezi Inugami Gunbeiem (student Kyushin ryu jujutsu) a známým zápasníkem Onogawou Kisaburo, kterého porazil a následně se stal jeho učitelem.

  Číst dál...  
 • Příchod Jujutsu do Velké Británie 2

  V roce 1877, v té době již osmnáctiletý, Jigoro Kano začal studium školy Tenjin Shinyo ryu jujutsu na Tokijské císařské univerzitě. Jeho sensei byl chiropraktik a učitel Fukuda Hachinosuke. A už o dva roky později se Kano zúčastnil veřejné demonstrace jujutsu před americkým prezidentem Ulysses S.Grantem. Spolu s ním techniky předváděl i jeho mistr, Fukuda Hachinosuke, dále sensei Iso Mataemon Masatomo a student Godai Ryusaku. Po smrti mistra Fukudy přešel Kano k mistrovi Iso Mataemon Masatomo, kde pokračoval ve svém studiu jujutsu. Kano si již tehdy uvědomil, že díky své malé postavě musí upravit některé techniky tak, aby mu fungovaly proti většímu (vyšší a/nebo těžší) protivníkovi.

  Číst dál...  
 • Příchod jujutsu do Velké Británie 1

  V tomto cyklu si popíšeme období příchodu japonského bojového umění jujutsu do Velké Británie až do doby těsně po druhé světové válce. Právě podivuhodné cesty, kterými se jujutsu postupně dostávalo na Západ, mě velmi fascinují už mnoho let. I proto jsem se rozhodl napsat tento cyklus a přiblížit vám postupně celou historii stylu, kterým se nechávaly inspirovat mnohé moderní styly boje i bojových sportů a který stál i u zrodu takových fenoménů jako například UFC, MMA a v současnosti i nejpopulárnější sportovní formy jujutsu zvané brazilské jiu jitsu. Historii jujutsu v Čechách jsme si popsali podrobně již zde. Podle dostupných informací, které jsem v článku i zveřejnil, se k nám před druhou světovou válkou (a pravděpodobně ani po ní, až do roku 1989) více jujutsu škol nedostalo.

  Číst dál...